39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

 

 

13 grudnia 2020 roku przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Tego dnia w 1981 r. władze PRL przestraszone siłą Solidarności wyprowadziły na ulicę wojsko i milicję. Na mocy dekretów Rady Państwa i rozporządzeń Rady Ministrów ograniczono podstawowe prawa obywatelskie. W nocy z 12 na 13 grudnia, zaczęły się internowania reprezentantów opozycji, wśród których byli czołowi działacze Solidarności, naukowcy, ludzie kultury i sztuki, nauczyciele.
Obywatelom zakazano zmian miejsca pobytu bez zezwolenia władz. Łączność telefoniczna została przerwana, a następnie jawnie ją kontrolowano. Korespondencja podlegała cenzurze. Wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22.00 do 6.00 (zniesiono jej obowiązywanie w maju 1982 r.) oraz zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach. Zawieszono, a następnie rozwiązano wszystkie związki zawodowe, zdelegalizowano część organizacji społecznych (m.in. Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Związek Artystów Scen Polskich, Związek Literatów Polskich). Do zmilitaryzowanych zakładów pracy wprowadzono komisarzy wojskowych.
W całym kraju wybuchły strajki, które były brutalnie tłumione. Do najbardziej krwawych zajść doszło w kopalni „Wujek” w Katowicach gdzie 16 grudnia zginęło 9 górników.
Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.
Z okazji 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w niedzielę w akcji "Zapal Światło Wolności"- zapalenie wieczorem świec w oknach domów.
 
Na strone MiGOK min 800x445

Zapisz się do naszego newslettera