HPAI grypa ptasia - apel do hodowców drobiu - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

Informacja

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje, że w dniu 17 maja 2023 r. otrzymał sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym- Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od padłych rybitw rzecznych w rezerwacie przyrody Ławice Troszyńskie (wyspa na Wiśle w okolicy miejscowości Wykowo gm. Słupno). W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków podtypu H5N1.

Wystąpienie ogniska choroby zakaźnej wśród ptactwa dzikiego potwierdza obecność wirusa w środowisku co stanowi zagrożenie dla drobiu domowego. Dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności bezwzględnego utrzymania drobiu w zamknięciu, w kurnikach i innych obiektach, by uniemożliwić ich kontakt z dzikimi ptakami.

Na terenie powiatu płockiego nadal obowiązują nakazy wprowadzone Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ciechanowskiego, gostynińskiego, łosickiego, mławskiego, otwockiego, płockiego, miasta Płock, radomskiego, miasta Radom, siedleckiego, miasta Siedlce, sokołowskiego i żuromińskiego.

Mając powyższe na uwadze Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich.

POBIERZ

 

Zapisz się do naszego newslettera